Napsali jsme toho už víc než dost o společenském obleku, kravatě, košili na míru, o tom, jak a proč volit jednotlivé náležitosti šatníku. Možná je čas upozornit na to, že sebelepší sako, sebekvalitnější materiál ani dokonalý střih nic nezmohou a nezachrání, pokud nositeli chybí cit pro elementární společenské zvyklosti a pravidla. Několik jsme jich vybrali a rozebrali níže. Včetně některých tipů na instantní nápravu.
Umíráčky pro společenský oblek …
… nebo spíš pro dojem, který v perfektně padnoucím společenském obleku jinak máte šanci vyvolat. Které to jsou?
Kategorie č. 1: nehty
Pokud nepřikládáte úpravě rukou velkou váhu, pokud počítáte s tím, že si okousaných nehtů nebo třeba nečistoty za okraji nikdo nevšimne, urychleně byste měli této iluzi zamávat. Na ruce se zaměřuje překvapivě velké procento dam. Vzhledem k tomu, že se při většině delších setkání pravděpodobně napijete alespoň vody, posunete ruce do zorného pole člověka, s kterým jednáte. Tehdy si všimne i muž, který by se na ruce jinak pravděpodobně nesoustředil. A faux pas je na světě.
Praktický váček s manikúrou je přitom velice skladná záležitost, kterou můžete mít stále při sobě. Hrot se špičkou vás zbaví nečistot, pilník zase případného zatrženého nehtu.
Kategorie č. 2: vlasy
Neupravené, nezastřižené, či dokonce mastné nebo jinak nečisté. S etiketou odívání se nesnese ani jedno. Pokud se chystáte na společenskou akci, ohlídejte si, abyste stihli kadeřníka včas. Vlasy si umyjte nejlépe v den akce, nejdříve však dva dny předem.
Kategorie č. 3: (ne)libovolný odér
Dech je kapitola sama o sobě. Nikomu není příjemné, když má vést konverzaci s osobou, jejíž dech zrovna nevoní. Problém může mít více příčin. Nic proti česneku, na topince jej sami milujeme. Ale před společenskou událostí se vyvarujte jemu i dalším aromatickým potravinám. A nezapomeňte, zrovna česnek je často cítit i druhý den po pozření.
Nevěšte hlavu, jsme jen lidi. Dech, který by takzvaně (odpusťte nám ten výraz) porazil kozu, měl někdy každý z nás. Pokud je problém dlouhodobý, vyhledejte pomoc lékaře. Kámen úrazu nejspíš nespočívá v nedostatečné hygieně. Pokud se nepříjemnost stala náhle a vy nemáte po ruce ústní vodu nebo mentolový bonbon, napijte se většího množství vody, snězte lístek máty nebo kousek pomeranče a déle jej podržte v ústech.
Druhou kapitolou pro sebe sama je nežádoucí tělesný pach. Není snad potřeba zmiňovat, že by se člověk měl každý den mýt a používat deodorant. Jenže, člověk se potí během dne. A je jedno, jestli je na vině stres, tělesná námaha nebo okolní teplota.
Pach potu lze v takřka jakékoliv roční době eliminovat výběrem šatů ze správného materiálu. Nejlépe přírodního. A pamatujte, že “nic se nemá přehánět” platí i pro parfémy, kolínskou a další vonné esence. Střídejte je, abyste si příliš nezvykli a byli schopni rozlišit, co je akorát a jaké množství už je příliš.
Módní faux pas na pokračování
Možných přešlapů jsme nakonec našli tolik, že by se do jednoho článku “nevešly”. Nejspíš bychom překročili slibovanou desetiminutovou časomíru. Příště se tedy můžete těšit na pokračování.
Pokud sledujete náš Žurnál pravidelně, pak víte, že Deset minut etikety s Vývojem vychází každý měsíc. Doposud největší úspěch s přehršelí kladných reakcí ze strany čtenářů měl článek o pravidlech předávání a přijímání daru. Proto si na něj dovolíme po čase opět upozornit.
A mimochodem, hezký dárek, ať už pro sebe či blízkou osobu, si vždycky můžete přijít vybrat na některou z našich prodejen.