Pánské sako – gentlemanův svršek do práce i do světa

Bondové Daniel Craig nebo Sean Connery vypadají v saku senzačně, a to jak v tmavé variantě (která sluší opravdu každému), tak ve světlé (ta bohužel každému nesluší). Sako však do pánského šatníku patří bez výjimky, ať už jste tajný agent, herecká star nebo vývojář softwaru či novinář na volné noze. A pokud se sako naučíte nosit s narovnanými rameny a dokážete ho kombinovat s lehkostí pro různé příležitosti, stane se tento kousek králem vašeho šatníku.

Anatomie pánského saka

Je to tak – pro někoho je sako (a oblek) téměř “pracovní uniformou”, jiný se v nich cítí jako frajer kdykoli jen tak a někteří páni si sako šetří jen na slavnostní události. Přesto sako najdete ve skříni snad všech českých mužů. A co všechno takové pořádné sako musí mít?

Knoflíky
Sako může mít jeden knoflík, dva, tři, případně více. Může jich být jedna řada nebo dvě. Drahý oblek může mít knoflík z rohoviny, jinak bývají z kvalitní umělé hmoty.

Rozparky
Sako může mít jeden (vzadu uprostřed), dva rozparky (vzadu po stranách), může být ale i zcela bez rozparku! (Bez rozparku bývá sako u smokingu.)

Kapsy
Nejčastěji mívá sako kapsy rovné (tzv. anglický styl) nebo šikmé s klopou (tzv. italský styl). Na smokingovém saku bývají kapsy bez klopy.

Klopy
Klopy jsou trochu složitější oříšek. “Udělanější” postava vypadá lépe s širšími klopami, štíhlý gentleman bude vypadat lépe v saku s užšími klopami.

Podšívka
Říkáte si, že podšívka přece nejde vidět, tak ji netřeba řešit. VELKÝ omyl. Podšívka z některých umělých materiálů (nejčastěji polyesteru na levném saku) vám udělá medvědí službu – nepropouští pot a vy se po delším pobytu v takovém saku budete cítit jak ve skleníku. Doporučujeme třeba viskózu.

Někteří pánové nosí saka tak rádi, že si dokonce vybírají při šití svého obleku na míru látky se vzorkem, který vyjadřuje jejich “libůstky” – třeba s plachetnicemi, veterány, bicykly…


Módní tip: JAK SPRÁVNĚ ZAPNOUT SAKO?

Ano, je to trochu “zákeřný” módní oříšek – saka mívají totiž knoflíky navíc! A ty se nezapínají…
Takže takto správně na to: má-li sako tři knoflíky, ten nejspodnější zůstává ladem,
tedy rozepnutý! (Je tomu tak z historických důvodů.)


Jaký střih je pro vás ten pravý?

  • regular fit – klasický rovný střih saka vhodný pro všechny postavy (ovšem výrazně štíhlí pánové vypadají lépe ve střihu slim fit)
  • slim fit – střih zeštíhlený v pase, zvýrazní ramena a postavu, vhodný pro sportovní postavu a také (pro někoho překvapivě) pro hodně štíhlé muže
  • oversized – nadměrný střih vhodný pro vyšší postavy

Módní tip: JAK JE TO S TANDEMEM SAKO + KRAVATA?

Další trochu zapeklitý fakt: sundáváte-li si sako, musí jít dolů i kravata.
Pokud se totiž promenádujete třeba na obchodní schůzce “jen v košili” s kravatou, jste za burana.


A na závěr se ještě zastavíme u barev

Tmavě modré a tmavě šedé odstíny jsou u saka výhodou z toho důvodu, že je můžete obléci i samostatně bez oblekových kalhot – třeba ke kalhotám chino nebo při vysloveně neformálních příležitostech k džínám. Světlé odstíny se bohužel nehodí pro všechny typy, jak už jsme zmínili na začátku.

Světlá saka obecně nesluší světlovlasým pánům – ti naopak vypadají velmi dobře a mužně v tmavých odstínech. Zato snědým typům světlé barvy saka sedí (v tmavých však vypadají rovněž senzačně).


Módní tip: PROČ INVESTOVAT DO KVALITNÍHO SAKA?

Oblečete-li levné sako z umělých materiálů, nepěkně se v něm zpotíte.
Naopak přírodní materiál jako kašmír, vlna, mohér vás podrží.
A benefit číslo dvě – kvalitní přírodní látky se tak snadno jako “umělotiny” nezmačkají!


I když oblékáte byznys oblek, neváhejte ho doladit kapesníčkem nebo zajímavou ozdobou do klopy. A pokud vaše firma není zkostnatěle konzervativní, nebojte se barevných ponožek – to je v posledních letech příjemná možnost pro pány, jak si při oblékaní trochu pohrát a módu si užívat. Protože móda je a má být zábava! I ta pánská.

 

 

Potřebuji sako!                          Rád bych sako na míru…

 

Sako pohodlně z e-shopu? Již brzy zde na webu!