Zavřeli jsme prodejny a z košil na míru jsme dočasně přesedlali na roušky univerzálních velikostí. Všechno zlé je však k něčemu dobré a i my jsme z těch, kteří se na události dívají z lepší stránky. Alespoň máme příležitost vylepšit si karmu. Už víte, jak čas strávený doma využijete vy? Co takhle provětrat domácnost a zamávat nepotřebným věcem, šatník nevyjímaje?
Úklid šatníku: málo je víc
Úklid má na lidskou psychiku blahodárný vliv. “Když se chci uklidnit, uklízím” nebo “Když se zbavuji věcí, cítím se svobodně” jste už nejspíš někdy od někoho slyšeli. Ať už se v uklízení a třídění vyžíváte nebo ne, pravda je taková, že vyřazením nepotřebného vždy zaručeně získáte minimálně jedno. Prostor.
V interiéru jej oceníte proto, že ubyde faktor, který by vás jinak připravoval o pozornost. Ve skříni zase získáte přehled. Také nebudete muset pokaždé manipulovat se všemi svetry, které nenosíte, jenom proto, abyste se dostali ke svetru, co si zrovna chcete vzít na sebe.
Všechno ven
Osvědčeným způsobem, jak se přimět k úklidu šatníku, je vyndat v první fázi veškeré oblečení ze skříně. Nikoliv po částech, hezky všechno najednou. Možná budete zděšeni, kolik kusů oděvu ve vaší skříni vězí. Přiměje vás to rychle konat.
Následně berte jednotlivé kusy do ruky a bez milosti házejte na hromadu “vyhodit” ty, které:
- Jsou z nevhodného materiálu. Snažte se zuby nehty docílit toho, aby ve vašem šatníku převládaly – nebo ještě lépe vládly – přírodní materiály. Bavlna, vlna, lyocell, viskóza, případně bambus jsou látky, s kterými se při běžném nošení můžete setkat nejčastěji a udělají vám nejlepší službu. Oděvy s vysokým podílem polyesteru nebo jiných umělých vláken a laciné nekvalitní oblečení nemilosrdně vyřaďte.
- Se vám nelíbí nebo se v nich necítíte. Proč byste je jinak ve skříni nadále skladovali? Protože vás kdysi stály dost peněz? Protože by se někdy mohly hodit? Protože by někdy nečekaně mohla přijít doba, kdy by vám odstín oné košile začal slušet? Jak jsme si již řekli, úklid má na lidskou psychiku blahodárný vliv a pokud budete úklid “šidit”, očekávaný účinek se nedostaví.
- Jsou zničené. Ať už roztržené nebo nevypratelně zabarvené. Takové oblečení už není k ničemu.
- Nemáte s čím kombinovat. Velmi zrádná bývá v tomto ohledu fialová a některé odstíny žluté. Opačný postup, tedy oděv ponechat a následně pořídit něco k němu, je nevhodný. Jen si vytvoříte zbytečný závazek, který pravděpodobně nikdy nesplníte.
- Jste na sobě neměli déle než rok. Nebo zkrátka hodně dlouho. Tohle je snad nejznámější a nejosvědčenější rada ohledně úklidu šatníku vůbec. Na co jste si nejspíš vzpomněli déle než rok, na to nejspíš opět brzy zapomenete.
V první fázi se takto úspěšně zbavíte až třetiny obsahu šatní skříně. V další fázi si jednotlivé kusy oblečení vyzkoušejte a vyřaďte ty, které vám nesedí. Lidské tělo se v průběhu života mění a nemusí to být vždy jen v důsledku změny váhy směrem nahoru. Pokud například sportujete, posilujete nebo se věnujete jiné aktivitě, která formuje tělo, některé oblečení už vám zkrátka nepadne tak dobře, i když se do něj vlezete bez problému.
Mohla by vám některá z vyřazených věcí sedět, pokud by absolvovala drobnou krejčovskou úpravu? Lidí, kteří umí oblečení upravovat, je sice tak trochu jako šafránu, přesto ale nějací jsou. Navíc obvykle poznají na první pohled, jestli má smysl se s tím či oním svrškem o nějaké úpravy pokoušet. Na každý pád má záchrana nepadnoucího oblečení smysl. O ekologii a udržitelném oblékání jsme už dříve několikrát psali a nezapřeme je ani tentokrát.
Pošlete “to” dál
Realita je taková, že vám po důkladném úklidu zůstane ve skříni a botníku – protože důkladný úklid se samozřejmě týká i obuvi – zhruba třetina oblečení. Tedy pokud jste byli důslední a pokud šlo o váš první velký úklid vůbec nebo alespoň po několika letech.
V ideálním případě vám zbyde v šatníku vždy alespoň po jednom kusu z evergreenů, které nikdy nevyjdou z módy. Pokud ne, alespoň budete vědět, pro co dorazit do některé z našich prodejen, až zase jednou lidi budou moct vyrazit mezi lidi 🙂
Oblečení, které není funkční, tedy je poničené nebo z opravdu špatného materiálu, vyhoďte zcela. Použitelným kusům dejte šanci na nový život a pošlete je dál. Kontejnerem, second handem, jakkoliv.
Pošlete dál i nás
Pokud víte o někom, komu by se náš návod mohl hodit, nestyďte se článek sdílet a šířit.
Přejeme vám hlavně pevné zdraví a děkujeme, že nám v těchto nelehkých časech zachováváte přízeň.
P. S.: Prodejny jsou sice zavřené, brzy nás však budete moci navštívit alespoň virtuálně přes náš e-shop.